Miss AI: Pouhá soutěž nebo krok směrem k budoucnosti?

Miss AI: Pouhá soutěž nebo krok směrem k budoucnosti?

V dnešní době, kdy technologie neustále mění naše životy, se zrodila nová a neobvyklá soutěž krásy – Miss AI. Tato soutěž, zaměřená na modely a modelky vytvořené umělou inteligencí, přitáhla pozornost nejen odborníků, ale i široké veřejnosti. Jaké výzvy a otázky tato inovativní soutěž přináší? Přečtěte si více a zjistěte, jak se umělá inteligence popasovala s tradičním konceptem krásy.

Proběhla první Miss AI. Opravdu. Kromě soutěží krásy, které tradičně známe z televizních obrazovek, přibyla ještě soutěž zaměřující se na modely a modelky vytvořené umělou inteligencí. 

Soutěž byla vyhlášena v dubnu tohoto roku. K překvapení pořadatelů se sešlo na 1500 přihlášek modelů i modelek. Z tohoto důvodu bylo vyhlášení vítěze několikrát posouváno, až nakonec proběhlo 9. července.

Oblasti posuzované porotou

Porota složená z lidí i zástupců AI modelek hodnotila soutěžící ve třech oblastech. Zajímala je krása, kde se zaměřovali na obdobné aspekty, jako je tomu u běžných soutěží Miss. Jednalo se o vzhled, držení těla i odpovědi na tradiční otázky.

Další oblastí byl vliv na sociálních médií. Do soutěže totiž nebylo možné přihlásit jen tak ledajaký obrázek vytvořený umělou inteligencí. Bylo třeba, aby účastník figuroval na sociální síti. Byl aktivní a komunikoval se svými fanoušky. Také se posuzovalo, jakým způsobem svůj vliv využívá.

A pro IT svět nejzajímavější oblastí je posuzování technologické dokonalosti modela. Z viditelných aspektů se porotci zaměřovali na oblasti kolem očí a rukou, které tradičně dělají generátorům potíže. Dále zkoumali, na základě jaké technologie tvůrci model vytvořili a jak umí pracovat s prompty.

Soutěž, která vzbuzuje otázky

Celá tato soutěž čpí jistou kontroverzí. Témat k diskuzi nad touto událostí by jistě bylo mnoho. Mohli bychom diskutovat o tom, zda tato soutěž posiluje či boří zažité mýty o soutěžích krásy. Zda je výběr finalistů dostatečně heterogenní, když se do soutěže přihlásili i modelové, a přesto v top deseti byly pouze modelky. Zda je vhodné věnovat finanční prostředky na podobné soutěže. Zda nebude tato soutěž vnímána jako další krok posílení moci AI.

Z IT hlediska by bylo zajímavé se podívat na hodnocení z technologické části. Právě z té, do které veřejnost běžně nevidí. Nebylo by skvělé dozvědět se, jaké prompty tvůrci využívají? Jistě, jedná se o jakési know-how, které si každý střeží jako oko v hlavě.

Porota byla složená ze čtyř členů. Jedním z nich byl PR manažer Andrew Bloch, dále estetická odbornice Sally-Ann Fawcett a dalšími anonymní tvůrci modelek Anita Lopez a Emily Pellegrini známí inovativním přístupem v generativní estetice. Takže by se dalo předpokládat, že technologickou část pokrývají zejména již zmínění anonymní tvůrci. 

Má otázka zní: Jak moc transparentní tato soutěž může být, když vlastně nejsou známí porotci, tedy není možné posoudit jejich autoritu v oboru? Jak moc transparentní soutěž je, když neznáme celou jednu třetinu, na základě které byli účstníci posuzováni? Jak moc transparentní soutěž je, když je celá virtuální? 

Třeba se někdy dočkáme alespoň jedné z odpovědí. 

 

Za výsledky jdeme společně. Ozvěte se!

Potřebujete redesign starého webu či e-shopu? Máte nový webový projekt připravený? Máte ho zatím pouze v hlavě? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi s vámi projekt zkonzultujeme a pomůžeme vám nalézt optimální řešení.